Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Yüzyıllar boyunca dünyanın merkezi olarak kabul edilen burası, Katolik Kilisesi’ne ev sahipliği yapan, harabeler, tarih ve lezzetli yemeklerle dolu Sezar’ın doğum yeridir! Roma yeryüzünde başka hiçbir yere benzemez. Sokakta yürüyecek ve binlerce yıllık harabelerin yanında modern binaları göreceksiniz. Roma’yı ziyaret etmek zamanda geri adım atmak gibidir ve size modern dünyanın tarihini gösterirken, hayatınızda yaşadığınız en iyi yiyeceklerden bazılarını sunacak harika bir deneyimdir. Roma gezi rehberi sayesinde harika bir tatil sizi bekliyor.

 

Kiliselerin Hepsini Gezmeyin

Roma’da bir ton kilise var. Geçerken her birinin içinde dolaşın ve harika sanat eserlerini, heykelleri, dekorasyonları ve vitrayları görmek isteyebilirsiniz. 440 yılına dayanan Basilica di Santa Maria Maggiore, en etkileyicilerinden biridir. Eski Ahit’ten 36 sahne gösteren 5. yüzyıldan kalma mozaiklerle kaplıdır. Dikkate değer diğer kiliseler arasında Roma’daki birkaç Gotik kiliseden biri olan ve masmavi tonozlu tavanıyla tanınan Santa Maria Sopra Minerva ve görünüşe göre Aziz Petrus’un başkanlarına ev sahipliği yapan Roma’nın resmi katedrali olan Laterano’daki San Giovanni sayılabilir.  Fakat bütün kiliseleri gezemezsiniz. Bazı tarihi kiliseleri gezmeniz yeterli olacaktır.

 

Ostia Antica’yı Keşfedin

Antik Roma limanı Ostia Antica’nın kalıntıları görülmeye değerdir. Yaklaşık 2000 yıl önce burası hareketli bir ticaret merkeziydi ve 60.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Artık rıhtımların, apartmanların, konakların, hamamların ve hatta depoların kalıntılarını dolaşabilirsiniz. Bu gezi için en az yarım gün planlamalısınız. Roma gezi rehberi listesine eklenebilir.

Panteon’a Girin

Pantheon bugün, kilise olmadan önce bir tapınak olduğu yaklaşık 2000 yıl önceye çok benziyor. Hadrian, onu Agrippa’nın önceki tapınağının üzerine inşa edildi ve MS 125’ten beri var. Ağır bronz kapılardan ve mermer zeminlerden geçer geçmez, şimdiye kadar yapılmış en büyük takviyesiz kubbenin takdir edeceksiniz.Açık ara dünyanın en iyi korunmuş binalarından biri. Daha da iyisi, giriş ücretsizdir.

İspanyol Merdivenlerinde Takılın

İspanyol Merdivenleri, Roma’da, en üstte Trinità dei Monti’nin göründüğü, tabandaki Piazza di Spagna’ya giden uzun ve büyük bir merdivendir. Merdiven 1720’lerde inşa edilmiştir. İspanyol merdivenleri, hem turistlerin hem de yerli halkın takıldığı ve insanların geldiği bir sosyal merkez haline geldi. Burası aynı zamanda pub gezintileri için de popüler bir yerdir. Roma gezi rehberi listesinde nadir olarak yer alan bir hazinedir.

 

 

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x