İtalya’nın Tarihi Dokusu

İtalya’nın Tarihi Dokusu

İtalya’nın Tarihi Dokusu

Binlerce yıllık uygarlığı ile İtalya, dikkate değer tarihi yerler açısından inanılmaz bir zenginliğe sahiptir. Yunan ve Roma Tapınaklarından Rönesans kiliselerine ve orta çağ kalelerinden UNESCO tarafından sınıflandırılmış köylere kadar, burada kuzeyden güneye ülkenin en değerli kültürel alanlarından bazıları ve bazı büyük isimler ve daha az bilinen birkaç mücevher sunuyor. İtalya’nın Tarihi dokusu hakkında bilgi almak zaman yolculuğuna çıkmaktan farksızdır.

Son Akşam Yemeği, Santa Maria delle Grazie , Milano

Kutsal Meryem Ana’nın onuruna yapılan bu Rönesans kilisesi güzel olsa da çoğu ziyaretçinin ilgisini çeken kesinlikle manastır yemekhanesinin duvarını süsleyen duvar resmidir. Muhtemelen dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği”, Milano Dükü Ludovico il Moro tarafından görevlendirildi. 1494-97’de, İsa’nın Son Akşam Yemeği’ni ve İsa’nın içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini açıkladığı sırada öğrencilerini betimleyen duvar resmidir. İtalya’nın tarihi dokusu klasik bir dokunuşla başlar. Bu eseri görebilmek için önceden biletlerinizi almayı unutmayın.

San Marco Bazilikası

Yüzlerce yıl boyunca, 1807’de resmi Venedik katedrali olana kadar şehrin Doge’sinin özel şapeli olarak hizmet etti. Orijinal bazilika 932’de bir yangında kayboldu ve yeniden inşa edilmiş versiyonu, Bizans kubbeleri ve mermer dış cepheleri ile tamamlandı.

Bazilika, karmaşık tasarımı, 8000 metrekarelik mozaikleri ve destansı kubbeleriyle ünlüdür. Bu kubbelerin en ünlüsü, 2000’den fazla değerli taşla süslenmiş altın bir sunağın bulunduğu Peygamber Kümbeti’dir. Bu manzara en iyi, Aziz Mark’ın lahdinin tutulduğu kilisenin ana sunağından izlenebilir.

Herkulaneum

Pompeii’yi mutlaka duymuşsunuzdur, ancak MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın küllerinin altına gömülen ikinci şehir olan Herculaneum’u duymamış olabilirsiniz. Herculaneum, aslında o kadar büyük olmasa da daha ünlü emsalinden çok daha iyi korunmuştur. Pompeii’den önce hedef oldu ve şehirde yaşayanlara kaçmak için zaman vermedi ve bu nedenle burada yüzyıllarca mükemmel bir şekilde korunmuş birçok ceset bıraktı.

Bu UNESCO dünya mirası alanında, şehrin tapınaklarını, hamamlarını, evlerini ve tavernalarını hala keşfedebilirsiniz. Bu zengin şehrin bir zamanlar ne kadar muhteşem olduğuna dair gerçek bir fikir veriyor. Denize bakan en lüks villalarından bazıları, hala aktif olarak duruyor. İtalya’nın tarihi dokusu anlatmakla bitmez , İtalya’yı gezmeye ne dersiniz.

 

 

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x