İtalya’nın Önemli Yapıtları

İtalya’nın Önemli Yapıtları

İtalya’nın Önemli Yapıtları

İtalya birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmış ve çeşitli devrimlerim başlamasına öncülük etmiş bir medeniyet beşiğidir. İtalya’nın her sokağı her yapısı ayrı öneme sahiptir. İtalya’nın önemli yapıtları oldukça fazladır. UNESCO tarafından miras olarak kabul edilen birçok ayıptı mevcuttur.  Sizin için bazılarını sıraladık.

Floransa Katedrali

Bir zamanlar bu azizin onuruna Cattedrale di Santa Maria del Fiore olarak bilinen Floransa Katedrali, dünyanın dördüncü büyük katedralidir. 1412 yılında inşaatı bitmiş ve Santa Maria del Fiore’ye adına ithaf edilmştir. Ancak, büyük ve ikonik kubbe, iki yüz yıl sonra inşa edilene kadar eklenmedi ve ancak o zaman proje tamamlandı.

Katedralin mimarları Arnolfo di Cambio ve Filippo Brunelleschi, katedralin dışındaki iki heykelle ölümsüzleştirildi. Dekoratif pembe, beyaz ve yeşil mermer dış cephelerine hayran kalıyorlar.

 Duomo di Milano

Milano’da en çok ziyaret edilen yer, 40.000 kişiyi barındırabilen, türünün en büyüğü olan büyük gotik katedralidir. Gian Galeazzo Visconti’nin iktidara gelmesinden sonra bölgeyi modernize etmek amacıyla inşaatına 1386 yılında başlandı. Ancak buna rağmen, başyapıtın tamamlanması tam beş yüzyıl aldı. Bu süre zarfında, birçok mimar, sanatçı ve heykeltıraş inşaatı üzerinde çalıştı ve Gotik ve Romanesk tarzları birleştiren bir bina ile sonuçlandı.

Duomo di Milano, güzel beyaz ve pembe mermerle kaplıdır, sadece çatıyı süsleyen açık uçlu zirveler ve kuleler tarafından üst sıralarda yer alır. Bunlar da heykellerle süslenmiştir ve bir turist olarak çatı terasında yürüyebilir ve onları ve şehrin eşsiz yukarıdan manzarasını takdir edebilirsiniz. İtalya’nın önemli yapıtları arasında yerini alır.

Padua’daki Botanik Bahçesi

1545 yılında Padua’da dünyanın ilk botanik bahçeleri kuruldu. Bir su kemeri çevrili, dünyayı temsil eden merkezi bir dairesel arsadan oluşuyordu. Bazı eklemeler ve pratik düzeltmeler dışında, bugün orada bulacağınız düzenin aynısıdır. Yüzyıllar boyunca, bu botanik bahçeleri, bir üniversite bilimsel araştırma merkezi olarak orijinal amaçlarını da korumuştur.

Padua bahçeleri botanik biliminin doğduğu yerdi. Uzun süredir devam eden bilimsel alışveriş geleneğimizin ve doğa ile kültür arasındaki ilişkilerin anlaşılmasının temelini oluşturdular. Özellikle nadir bitkilerin yetiştirilmesi ve toplanmasıyla ünlü olan Padua Botanik bahçelerinde şu anda 6.000’den fazla tür bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, 50.000’den fazla bilimsel cilt içeren kütüphaneleri dünyanın en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Turist olarak gezebileceğiniz nadide yerlerden biridir. İtalya’nın önemli yapıtları arasında yerini alır.

2 1 vote
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x