İtalya’da yapılmaması gerekenler ;

İtalya’da yıllarımı geçirmiş bir kadın rehber olarak her zaman sizlere neler yapılması gerektiğini, nerelerin görülmesi gerektiğini anlattım. Peki ya yapılmaması gerekenler?  Her ülkenin kendine has rahatsızlık duyduğu konular olduğu gibi İtalya’ dada yapılmaması gerekenler var.

Bu blog yazımızda gelin birlikte bakalım;

İtalyan’lar nelerden hoşlanmaz 🙂

– Toto Cutugno ya ait l’italiano sarkisi biz Türkler tarafından ne kadar sevilse de İtalyanlar tarafından çok sevilen bir şarkı değildir. Siz, ben biliyorum bu şarkıyı deyip çok sevdiğinizi gösterseniz, yüzlerinde tuhaf bir ifade ile karşılaşabilirsiniz.

– İtalya’da barlara gidip Latte istiyorum derseniz size sıcak mı soğuk mu diye sorarlar. Sizde ilk önce şaşırır sonra sıcak dersiniz ve bir büyük bardak sütü masanızda bulursunuz. İtalyanca Latte süt demektir. Sizin söylemek istediğiniz sütlü kahvenin ismi “Latte macchiato” dur. ( macchiato lekeli anlamına gelip sütun kahve ile kirletilmişi yani tam olarak istediğiniz kahvedir) Eğer bu kadar çok süt içmek istemiyorum derseniz Cafe macchiato yani kahvenin süt ile lekelendirilmisini tercih edebilirsiniz.

– İtalya’da capuccino ( kuzey kısmında cappuccio) ve Latte macchiato öğlen saatlerinden önce içilir. Öğleden sonra yada yemekten sonra bunu içmek isterseniz yine tuhaf bakışlarla karşılaşabilirsiniz.

– Pizza konusu çok hassas bir konudur. Pizzaların üzerindeki her ürün birbirlerinin tadlarına yakıştığı için özenle seçilmiştir.

Size tavsiyem pizzanızı menü den seçmenizdir. Gerekirse malzeme eklemek yerine bol karışımlı bir pizza seçip sevmediğiniz şeyleri çıkarmaktır. Bunu da ekleyelim, şunu da ekleyelim derseniz hem tadından memnun kalmayabilir hem de onların Pizza gustosunu rahatsız etmiş olursunuz.

– İtalyanlar avrupa ülkeleri arasında en dindar insanlardır. Katolik dinlerine kesinlikle laf söyletmez, söylediklerinizi yanlış yorumlayıp, kibar ve nazik insan modundan hemen çıkarlar. Merak ettiklerinizi sorun ama din ile ilgi şaka yapmayın. (Günah çıkarmanın çok avantajlı olduğu vs..:) )

– Mafya italiano yine hiç hoşlanmadıkları bir cümledir.

– İtalya’da yoğurt sadece kahvaltılarda yenir. Bunlarda ya sade tatlı ya da meyveli yoğurtlardır. Aklınızdan Ravioli üzerine yoğurt dökmek, yemeklerin yanında ayran içmek gibi Türk usulü adetleri İtalya ‘da geçirmeyin.

Konu yemek olunca İtalya’da kanun gibi kurallar var! İtalyanların kahvaltı dedikleri şey cappuccino ve kruvasandır. Bizim gibi tostlar, pastırmalı yumurtalar Van usulü serpme kahvaltı ,çay yok, beklemeyin, ola ki bir çay sipariş ettiniz siyah çay harici her türlü çayla karşılaşabilirsiniz.  (papatya çayı,nane çayı, melisa çayı, ot , çicek ? böcek çayı……) Ve bu çaya kahveden çok daha fazla bir bedel ödersiniz. Oldu da siyah çay geldi, oda soğuk gelmiştir 🙂

Yemek sipariş etme sırası bizlere göre çok karışıktır. Başlangıçlar (antipasti ,peynir tabağı , salam sosis ürünleri ), i primi (makarna, minestrone, risotto), i secondi (balık, tavuk, kırmızı et), salata,  sonrasında  meyve, tatlı ve kahve,  grappa, limoncello vb (sindirime yardımcı süperalkolik).

Şarap konusu ise , prosecco (beyaz kopuklu sarap ,rose (pembe kopuklu ) yemeklerden önce küçük ince bir kadehte içilir. Beyaz şarap balıklarla, kırmızı şarap et yemekleri ile içilir. Bazı kırmızı şaraplar balıklarlada içilebilir. Yemek saatleri yine değişmez kanunlardan birisidir. Öğle yemeği kuzey İtalya’da 12:30 dan 15:00 e Aksam yemeği ise 18:30 dan 23:00 e kadar yenir. Güney İtalya’da bu kural akşam yemeğine biraz daha tolerans gösterir.

En son ama en önemli konu ise yemeği beğendiğiniz zaman kullandığınız “çok güzel” el hareketini kesinlikle yapmayın, Bu İtalyanlar için çok ağır bir küfürdür…

Hatta bu hareketi yemek dışında da yapmayın:))

Bir dahaki blog yazımızda görüşmek üzere…

5 2 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x