İtalya’da Ne Yenir?

İtalya’da Ne Yenir?

İtalya’da Ne Yenir?

İtalyan mutfağının çeşitliliği gerçekten sınırsızdır. Hangisinin en iyi İtalyan yemeği olduğunu söylemek bir yerel için bile imkânsız. Bu büyük yemek seçeneği, hem farklı bölgelerin geleneksel mutfakları arasındaki büyük farktan hem de mevsimsel spesiyalitelerden kaynaklanmaktadır.  Harika gastronomik spesiyalitelerin bulunduğu bu uçsuz bucaksız evrende, iyi yemekleri seven ve İtalya’yı ziyaret etmek isteyen bir gezgin, hangi yemeklerin tadına bakacağını seçmekte gerçekten zorlanıyor. İtalya’da ne yenir sizin için derledik.

Spagetti Karbonara

Roma, spagetti’nin başkenti olur ve “Carbonara” bu konuda büyük bir değere sahiptir ve yıllar içinde ülkemizin en ünlü yemeklerinden biri haline gelir.

Pastırma, toz yumurta sarısı, süt kreması ve peynirle, İtalya’yı özgürleştiren müttefiklerin donattığı tüm yiyeceklerle ve onları bir öğle yemeği hazırlarken makarna sosu olarak bir araya getiren Bologna’lı genç bir aşçının hayal gücü için rasgele doğdu.

Pesto

Hemen hemen her tarif gibi, hatta ünlü, pesto’nun kökenleri belirsiz ve karışık, ancak on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru herhangi bir yazılı kanıt var, ama kesinlikle sos çok daha eski.

Bugün tarif birkaç malzemeden oluşuyor: Ligurya fesleğeni (Ligurya dışında bu bitki mentol aromasına sahip olma eğilimindedir), Slowfood presidium olan Vessalico sarımsağı, İtalyan çam fıstığı, rendelenmiş Parmesan peyniri ve Sardunya pecorino peyniri, sızma zeytinyağı ve kaba tuz. İtalya’da ne yenir derseniz pesto yemeden dönmeyin deriz. Fakat gerçek pesto havanda dövülendir.

Mantı, Tortellini ve Agnolotti

İtalya’daki dolma makarna ailesi gerçekten çok çeşitlidir. Kuzeyden Sicilya’ya kadar geleneksel mutfağında bir veya birden fazla makarna dolması tarifi olmayan bölge yoktur. Makarna ambalajının içinde en çeşitli dolguları bulunur.

Panzenella

Panzenella, yaz için ideal bir Toskana ekmeği salatasıdır. Belirli bir tarife uymuyor ama değişmeyen iki malzeme domates ve ekmek. Bu salata, soğutulmuş bir bardak Prosecco ve bol güneş ışığı ile harika bir seçimdir.

Mantarlı Risotto

Mantarların iyiliği ile bir tabak dolusu tereyağlı risotto. Sağlıklı bir kase mantarlı risotto sandığınızdan daha fazla fayda sağlar. Harika bir protein kaynağı, güçlü antioksidan ve hatta kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Bu mantarlı risotto tarifi, kolay ve hızlı olmasının yanı sıra lezzetli bir tarif! İtalya’da ne yenir diye soranlara yaz- kış yiyebileceğiniz özgü tariflerdir.

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x