İtalya’da gezilmesi gereken yerlerin başında tabi ki öncelikle Roma gelmektedir. Aşkın tarihinin yazıldığı yer olarak da tanımlanan Roma âşıklar şehridir. Aşkın diyarı olan Romanın sokaklarında gezerken tarihin büyüsüne kapılacaksınız. Roma’nın atmosferi ile kendinizi daha çok âşık hissedeceksiniz. Aynı zamanda İtalya’nın en kalabalık şehri olan Roma’nın tarihi müzesini ve eskiden Gladyatör savaşlarına tanık olmuş Colosseumu mutlaka görmelisiniz. İtalya gezinizin en harika anılarını Roma sokaklarında biriktireceğinizden emin olabilirsiniz.

 

İtalya’nın Roma haricinde görülmesi gereken bir diğer yeri de Toskana’dır. Tartışmasız olarak Toskana İtalya da görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Çünkü harika manzaraları ve sanat eserleri ile dolu olan bu yer, müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanı sıra yapılacak en güzel şeylerin başında da tabii ki harika İtalyan pizzalarının tadına bakmak gelir. İtalya’nın harika ekmeğini ve müthiş İtalyan pizzası Toskana da mutlaka denemenizi öneriyoruz.

İtalya’ya gidenlerin göremeden gelmemesi gereken bir diğer yer de Sorrento’dur. Sorrento limon ağaçları ile meşhurdur ve ayrıca İtalya’da çok popüler bir şehirdir. Dilerseniz civarındaki bütün adalara buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İtalya’ya giden kişilerin Sorrento’yu mutlaka görmesini öneririz. Sorrento’ya gidip de Peninsula Arkeoloji Müzesi, Bottega Della Tarsia Lignea Müzesini gezmeden olmaz. Sedile Dominova Terasından da manzaraya dalarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

İtalya’nın Floransa Açık Hava heykel Müzesi’ni andıran sokaklarını duymayan yoktur. İnsanı cezbeden tarihi yapıları gezerken Rönesans’ın kanıtı olan sanat eserlerinin harikalığına inanamayacaksınız. Her yerine ayrı bir hayranlıkla bakacağınız bu şehir, size enfes anlar yaşatacaktır. Floransa da şehri ikiye bölen Arno Nehri’ni gördüğünüzde adeta büyüleneceksiniz. Bu bölgeyi gezerken İtalya’nın enfes lezzetlerinin kokusu fark edeceksiniz. Çünkü başarılı İtalyan yemeklerini Floransa’nın sokaklarında görebilirsiniz, dilediğiniz yemeği Floransa sokaklarında deneyebilirsiniz.

Gelelim meşhur Venediğe… İtalya görsellerinde sıklıkla karşılaştığımız Venedik resimlerine hepimiz hayranlıkla bakmıştırız öyle değil mi? Venedik denince akla ilk olarak gondol sefası gelir ve bunu kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca Venedik’in büyük kanalından gondollarla San Marco Kilisesi’ne, Doge Sarayı’na ve Çam Kulesini gibi birçok müzeye gidebilirsiniz. Her bir yeri ayrı güzellikte olan İtalya gezilmesi görülmesi gereken yerler listenizin başında gelmesini öneririz.

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x