İtalya Rehberi

İtalya Rehberi

İtalya Rehberi

Her yıl, UNESCO Dünya Mirası Komitesi, dünyadaki hangi kültürel ve doğal alanların, onlara daha fazla koruma sağlayan bir statü olan “insanlık için olağanüstü değerleri” nedeniyle tanınmayı hak ettiğini tartışmak üzere toplanır. İtalya, dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla, 51 Dünya Mirası alanına sahiptir.

İtalya’nın en ünlü UNESCO siteleri olan Roma, Floransa, Venedik ve Amalfi Sahili’nin tanıtıma ihtiyacı yoktur. Ancak İtalya’nın cazibesi, yıl boyunca ziyaretçilerin doyduğu bu bariz yerlerin ötesindedir. İtalya rehberi sayesinde bilinmeyen yerleri keşfedin.

Piedmont: Şarap Bölgesi

Alplerin batı tarafında, beş şarap üretim alanı ve Grinzane Cavour Kalesi’nden oluşan Piedmont şarap bölgesi yer alır. Bölge, güzel ekili topraklarda eski ve otantik şarap yapımı geleneği nedeniyle bir Dünya Mirası alanı olarak yazılmıştır. Çok çeşitli ağız sulandıran şarapların yanı sıra Piedmont, yerel üretimi teşvik eden yavaş yemek hareketinin doğum yeri olduğuna inanılan enfes bir gastronomik bölgedir. İtalya rehberi içerisine yemekleri ünlü bu bölgeyi eklemeyi unutmayınız.

Vicenza: Muhteşem Palladyan Mimarisi

Kuzeydoğu İtalya’nın Veneto bölgesi, ülkenin kültürel açıdan en çeşitli bölgesidir. Çoğu turist, yüzen Venedik şehrine veya Shakespeare’in Romeo ve Juliet’i ve Verona’nın İki Beyefendisi tarafından ünlenen ticaret şehri Verona’ya gider. Birçoğu, muhteşem bir sanat ve mimari şehri olan komşu Vicenza’ya bakmaktadır.

Val di Noto: Harabelerden Yükselen Güneş

Sicilya’dayken birçok turist Taormina ve Palermo’ya akın ederken, İtalyan televizyon dizisi Inspector Montalbano tarafından popüler hale getirilen güneydoğudaki sakin Val di Noto bölgesi, modern bir gastronomik sahneyi ve sofistike butik otelleri eski dünyanın cazibesiyle birleştiriyor.

Val di Noto kasabalarının tartışmasız en kalabalık olan Noto, aynı zamanda en büyüğüdür. Şehir düzenli, doğrusal bir tarzda inşa edildi, geç barok şehir planlamasının en iyi örneğidir. Ragusa ve Scicli, tepelerde yumuşak hardal rengi binaların inşa edildiği küçük ama zarif kasabalardır. Val di Noto kasabalarının tartışmasız en kalabalık olan Noto, aynı zamanda en büyüğüdür. Şehir düzenli, doğrusal bir tarzda inşa edildi,  geç barok şehir planlamasının en iyi örneği. Ragusa ve Scicli, tepelerde yumuşak hardal rengi binaların inşa edildiği küçük ama zarif kasabalardır. İnce merdivenlerinden yükselen şehrin manzarası ile yükselen güneşi izlemelisiniz. Bu şehir İtalya gezi rehberi girmesinin nedeni mimarisi kadar eşsiz manzarasıdır.

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x