İtalya Mutfağı 

İtalya Mutfağı

İtalya Mutfağı 

Muhteşem İtalya, çarpıcı manzarasını, eşsiz kültürünü ve gastronomik lezzetlerini keşfetmeye meraklı gezginleri kendine çekiyor. Zengin İtalya mutfağı ile bu güzel Akdeniz ülkesi, sayısız ünlü ve geleneksel yenmesi gereken yemek sunuyor.

Herkesin Sevgilisi Makarna – Pizza

İtalyan mutfağının ikonik iki yemeği olan makarna ve pizzayı tatilde yemeyi ihmal etmemek gerekir.

Makarna türleri, İtalya’da nereye gittiğinize bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Gittiğiniz şehirlerde yöresel lezzetleri mutlaka deneyin. Güzel Roma’yı keşfediyorsanız, yumurta, Pecorino peyniri ve karabiber gibi malzemelerle hazırlanan alla carbonara makarnasını sipariş edin.

Pizza denilince akla gelen ilk çeşit Margherita’dır. Napoli kökenli pizza margherita, basit ama lezzetli bir yemektir. Bu popüler ürünü yerel pizzacıdan sipariş edin ve üzerine zeytinyağı, sarımsak, fesleğen, domates, mozzarella ve Parmesan peyniri eklenmiş çıtır, ince hamurlu bir pizza ile servis edilmeyi bekleyebilirsiniz.

Arancini

Gevrek ve altın kahverengi, arancini doldurulmuş pirinç toplarından oluşan bir tabak anlamına gelir. Pirinç topları, gevrek ekmek kırıntıları tozuyla kaplandıktan sonra kızartılır. Bu pirinç topları genellikle ragu, domates sosu, mozzarella ve bezelye ile doldurulur. İtalya’daki makarna ve pizza yemeklerine benzer şekilde, arancini’nin çeşitli bölgesel varyasyonları vardır. Yöresel spesiyaliteler, yemeğin hazırlandığı yere bağlı olarak farklı dolgular ve şekillerde yapılır. İtalya mutfağı geniş skalaya sahiptir.

Lazanya

Napoli kentinden geldiğine inanılan bu çok sevilen ve yine bir başka klasik İtalyan yemeği, peynir, kıyma, sebze ve ragu, beşamel veya domates gibi farklı sos çeşitleriyle kaplanmış lazanya makarnalarının fırınlanmasıyla yapılır.  Gerçek İtalyan mutfağı tadına bakmak istiyorsanız bu yemeği kesinlikle kaçırmamalısınız.

Ribollit

Geleneksel olarak cucina povera veya fakir adamın yemeği olarak kabul edilen ribollita, ekmek ve sebze gibi bitmemiş yiyecekleri efendilerinden toplayan hizmetçiler tarafından, tüm bu maddeleri kaynatmaları ile ortaya çıkar.

Saltimboka

Tabak, tuzlu prosciutto ve bitki yaprakları ile tepesinde ince dana eti dilimleri içerir. Kürdan ile birleştirilen bu malzemeler bir tavada etler pişene kadar kavrulur. Saltimbocca’yı hazırlamak için tavuk ve koyun eti gibi farklı et türleri de kullanılır. İyi hazırlanmış bir saltimbocca porsiyonu, ağızda eriyen nefis bir yemek olmayı vaat ediyor. İtalya’daki yerliler ve gezginler arasında oldukça popüler olan bu lezzetli lezzet kesinlikle kaçırılmamalıdır.

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x