Milano Rehberi

Milano Rehberi

Milano Rehberi

Milano, ülkenin diğer en ünlü destinasyonlarından belirgin bir şekilde farklı bir havaya sahip olduğu için İtalya’daki diğer şehirlerden her zaman ayrı durdu. Aslında, coğrafi konumu sayesinde Milan, iş ahlakına ve mutfağına yansıyan güçlü bir İsviçre etkisine sahiptir. Ancak endişelenmeyin, çünkü burası hala sağlam bir şehir, bu yüzden bu Milano rehberi, bu dinamik şehri ziyaret etmek için bilmeniz gereken her şeyi bilmek için derledik.

DUOMO

Şehrin en önemli parçası olan Milano’daki Duomo, pembe beyaz mermerden yapılmış Gotik mimarinin muhteşem bir örneğidir. Şehrin sokakları, aşağıdaki meydanın üzerinde görkemli bir şekilde yükselen katedralden ve komşu Galleria Emmanuele II’den ışıldıyor.

Milano’ya yapılacak hiçbir gezi, en azından Duomo’yu geçmeden ve dış cepheye hayranlık duymadan tamamlanmış sayılmaz, ancak vitray pencereleri görmek ve çatıya çıkmak için içeriye de bakmalısınız. Burada şehrin manzaralarını ve binayı süsleyen oymalar ve heykellerdeki inanılmaz işçiliği hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Galleria Emmanuele

Duomo’nun hemen bitişiğinde, Milano’nun en tanınmış diğer simgesi, Galleria Emmanuele olarak bilinen alışveriş pasajıdır. Adını İtalya Krallığı’nın ilk kralından alan, muhteşem demir ve cam kubbeli çatısıyla dört katlı büyük bina 1867’de tamamlandı.

Mercato

Bu günlerde, muhteşem mimariye hayran olmak, tasarımcı mağazalarına göz atmak, geleneksel kafelerden birinde bir şeyler içmek veya muhteşem yemek salonu  Mercato’yu ziyaret etmek için gidilecek yerdir. Milano rehberi listelerinde yer alır.

Yerde mozaikten yapılmış bir boğa resmine dikkat etmelisiniz. Milanlılar, şehrin rakibi Torino’nun sembolü olan boğanın özel kısmında sağ topuğunuz üzerinde saat yönünün tersine üç kez dönmenin iyi şans getirdiğine inanıyor.

Rönesans döneminde, Milan’ın yönetici Sforza ailesi dükleri, kendilerini rakip saldırılardan korumak için heybetli kalelerini inşa ettiler. Bugün hendekli kale, ziyaret etmek için zaman ayırmaya değer bir dizi müze ve galeriye ev sahipliği yapıyor.  Sforza’lar sanatın ve özellikle de kaledeki freskleri ve komisyonlarında Son Akşam Yemeği’ni boyayan Leonardo da Vinci’nin patronlarıydı. Ayrıca Michelangelo, Canaletto, Titian ve Tintoretto’nun eserlerini Floransa ve Roma’daki müze ve galerilerdeki kalabalığa kıyasla göreceli bir yalnızlık içinde görebilirsiniz. Milano rehberi listesinde müzeler olduğu gibi sokaklarında giyim mağazalarda dolurdur.

 

 

0 0 votes
Değerlendirme
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x